Αρχική σελίδα -> Τεχνικά θέματα - Απορίες -> VECTRA 1600 - καιει λαδια μετα απο επισκευη
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας 
VECTRA 1600 - καιει λαδια μετα απο επισκευη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 03, 2013 7:15 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
ΠανοςZarif

Καλησπερα σε ολους

Θα εκτιμουσα την συμβουλη σας , σε ενα τεχνικο θεμα , εφοσον δεν γινομαι κουραστικος.

Εχω ενα OPEL VECTRA 1600 με περιπου 120 χιλ χιλιομετρα . Για 1-2 μηνες εχανε νερο . Αφου αντικαταστησαμε σωληνακια κλπ , ο μηχανικος μου ειπε οτι εχει προβλημα η φλαντζα και επρεπε να ανοιξει κινητηρα .

Αφου εγινε αυτο το αυτοκινητο σταματησε να χανει νερο , αλλα μεσα σε μια εβδομαδα αρχισε να καιε εντονα λαδια με πολυ καπνο .

Για να καταλαβετε , συμπληρωνω 1 λιτρο ανα 100 χιλιομετρα περιπου αυτη την στιγμη. Ο μηχανικος τωρα μου λεει οτι πρεπει να αλλαξω μηχανη τελειως η να παει για ρεκτιφιε. Λογω αγνοιας τεχνικων θεματων και επειδη μου μυριζει "δαγκωμα" εχει κανενας καποια συμβουλη να μου δωσει?

Φιλικα , Πανος
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 03, 2013 11:01 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
Johnaras

εκανε δουλεια στον κορμο?αν οχι μπορει να ειναι τσιμουχακια αν ναι παιζει να εχει σοβαρο θεμα, αποψη μου ειναι να πας να το δει και καποιος αλλος γιατι εφοσον σου λεει αλλαγη κ.λ.π σημαινει οτι δεν εχει ορεξη να ασχοληθει, ισως να μην εχει και τις γνωσεις....

A6 POWER 1.8 TQ

http://www.obperformance.com/ coming soon .....
Keep distance .... XYZ stopers
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 05, 2013 12:00 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
essesse89

Οταν αλλαξες φλαντζα, η κεφαλη λογικα πηγε ρεκτιφιέ για καθαρισμα ετσι ωστε να πατήσει σωστα η φλάντζα.
Με το καθάρισμα που γίνεται αυξάνεται ελάχιστα η συμπίεση με αποτέλεσμα να ζωηρευει λιγο το αμαξι αλλα και να ζοριζονται ισως λιγο τα μερη που ειναι κουρασμενα απο τα χλμ.
Αυτο το παραπανω ζορι ισως σου δημιουργησε τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις.
Λεω παλι ισως γιατί μπορεί να ειναι κατι αλλο μιας κ τις πιο πολλές φορές με την αλλαγη φλαντζας τα παλια αμαξια μετα απο μερικα χλμ ξεσπανε απο κατω σε κάποιο μεταλλο στροφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 29, 2013 3:21 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
Rover 214 si

Τόπος: Αγρινιο

essesse89 έγραψε:
Οταν αλλαξες φλαντζα, η κεφαλη λογικα πηγε ρεκτιφιέ για καθαρισμα ετσι ωστε να πατήσει σωστα η φλάντζα.
Με το καθάρισμα που γίνεται αυξάνεται ελάχιστα η συμπίεση με αποτέλεσμα να ζωηρευει λιγο το αμαξι αλλα και να ζοριζονται ισως λιγο τα μερη που ειναι κουρασμενα απο τα χλμ.
Αυτο το παραπανω ζορι ισως σου δημιουργησε τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις.
Λεω παλι ισως γιατί μπορεί να ειναι κατι αλλο μιας κ τις πιο πολλές φορές με την αλλαγη φλαντζας τα παλια αμαξια μετα απο μερικα χλμ ξεσπανε απο κατω σε κάποιο μεταλλο στροφαλου

Εγω στο rover συμπληρωνα ακριβως την ιδια ποσοστητα λαδιου....και η αιτι αηταν τα τσιμουχακια τα οποια ηταν πατατα!!!! Shocked Shocked
Το πρωι σου καπνιζει???

Αρχική σελίδα -> Τεχνικά θέματα - Απορίες
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες  
Σελίδα 1 από 1  

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα