Αρχική σελίδα -> Στήσιμο -> Προβλημα με τακακια Ferodo Premier
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας 
Προβλημα με τακακια Ferodo Premier
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 12, 2016 9:13 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΦΥΛΑΚΤΟΣ

Τόπος: BΟΡΕΙΑ EYBOIA

Απο καιρο καταλαβαινα πως το φρεναρισμα μου χειροτερευε,οχι μονο η αμεσοτητα και ο θορυβος αλλα & η αποσταση απο την ωρα που εβαζα το σημαδι και πατουσα.

Αλλο ενα εκνευριστικο εως επικινδυνο ηταν πως μετα απο ζορισμα σε στροφιλικι οταν εβγαινα Εθνικη Οδο ενοιωθα καμια φορα το πεταλ να κολλαει στην επαναφορα !

Τα υγρα φρενων σιγουρα ηθελαν αλλαγη ομως επι τη ευκαιρια ειπα να αλλαξω & τακακια (ασχετα αν μου ειχαν πει πως ειχαν ακομη "ψωμι") με αλλης μαρκας.

Οταν πηγα να παρω το αμαξι με περιμενε μια δυσαρεστη εκπληξη,ο τεχνικος μου ειπε πως το ενα τακακι ηταν σχεδον κολλημενο στην δισκοπλακα,βγηκε δυσκολα & στο αλλο ειχε ρωγμες η παστα.

Το ενα κομματι μου ειπε αποκολληθηκε και επεσε κατω καθως το εβγαζε ενω το αλλο με ρωγμη κι αυτο ειχε μεινει επανω,εγω ο ιδιος με την μυτη απο το κατσαβιδι ελαφρα το αγγιξα στην βαση & εγινε κομματια,2 εξ'αυτων θα τα δειτε παρακατω στις φωτογραφιες.

Εχει καποιος συναδελφος αναλογη εμπειρια; Αστοχια υλικου;
Οχι ασκοπη καταπονηση παντως εκ μερους μου.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 13, 2016 4:06 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
stratos20vt

Τόπος: CRETA

μήπως είχε κολλήσει η δαγκάνα και ακουμπούσαν συνέχεια στο δίσκο και υπερθερμάνθηκαν? περίεργο, θεωρούνται καλά τακάκια...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 15, 2016 11:48 am Απάντηση με Συμπερίληψη
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΦΥΛΑΚΤΟΣ

Τόπος: BΟΡΕΙΑ EYBOIA

Συναδελφε δεν μπορω να σου πω με σιγουρια,οι δισκοπλακες ειναι Brembo τρυπητες,δεν εχουν στραβωμα ή χαρακιες επανω.Τρεμουλο δεν ειχα στο φρενο απλα με τον καιρο μεγαλωνε η αποσταση φρεναρισματος (φρεναρω βαθεια στην στροφη απορροια της οδηγησης με μηχανη) & εκεινο το κολλημα που σας ειπα.

Τα τακακια τα ειχα βαλει σε καταστημα με φρενα & συναφη μαζι με υγρα φρενων,εχω το κουτι τους ακομη.Να κοιταξω καποιο κωδικο αν ειναι,δεν μπορω να αποφανθω εαν ειναι "μαϊμου",δεν τα ειχα παρει απο ebay.

Οταν πηγα & τα ειδα στον παγκο επανω ενοιωσα εκπληξη,δεν ημουν μπροστα στην αλλαγη παντως ο τεχνικος απορουσε πως δεν ειχε "γινει η στραβη" τοσο καιρο-ευτυχως δηλαδη.

Απο το ενα υλικο τριβης ελειπε το μισο κομματι,μου ειπε πως κατα το βγαλσιμο επεσε κατω ενω το αλλο ηταν κολλημενο επανω αλλα με ρωγμη εμφανεστατη.

Μολις εβαλα απαλα την μυτη απο το κατσαβιδι απο κατω αυτο διαλυθηκε...κρατησα 2 κομματια να σας τα δειξω.

Τωρα εβαλα τακακια Brembo που σαφεστατα εχουν καλυτερο φρεναρισμα απο πρωτα ομως δεν σας κρυβω πως αναρωτιεμαι εαν εκει πανω στο βουνο κομματιαζοταν το μισο υλικο τριβης πανω σε κανενα γερο φρεναρισμα μετα απο προσπεραση τι θα γινοταν;

Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες  
Σελίδα 1 από 1  

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα