Αρχική σελίδα -> Γενικά θέματα -> Παμε στα βαθια
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας 
Παμε στα βαθια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 28, 2016 9:44 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
Milkshake

Τόπος: Αθήνα

Καλησπερα!

Ονομαζομαι Γιωργος και ειμαι φοιτητης ετων 20 και τα αυτοκινητα ηταν το παθος μου απο μικρο παιδι! Απο τη στιγμη που αρχισα να αντιλαμβανομαι τον κοσμο γυρω μου πιο πολυ εντυπωση μου ειχαν κανει τα αυτοκινητα. Απομνημονευα μαρκες χαρακτηριστικα κτλ. Τωρα εχοντας εδω και 2 χρονια διπλωμα και 6 χρονια εμπειρια στην οδηγηση θελω να μπω για τα καλα στην κουλτουρα της αυτοκινησης και ηρθα σε αυτο το φορουμ να ρωτησω τους ειδικους.

Στην ελλαδα οπως εχω παρατηρησεις, εικονικα μοντελα οπως, civic, mx5 , s2000, m3 , 316 , 318 κτλ δεν εχουν πολυ μεγαλες τιμες στην μεταχειρισμενη αγορα.

Ομως ειμαι ταπι και το καλυτερο που μπορω να βρω ειναι κανα μηνιατικο με κανα τρακο-τετρακο. Πες ρε παιδι μου χαλαλι τα λεφτα για το αμαξι τα παιρνω απο την oiκογενεια. Επισης ειμαι τερμα μηχανολαγνος και το εργοστασιακο δεν μου πολυκαθεται καλα.

Απο οτι ξερω για να αναβαθμισεις ενα αυτοκινητο (ποσο μαλλον και παλιο μοντελο) πρεπει να το περασεις ενα πολυ καλο σερβις και μετα η αναβαθμιση ξεκιναει απο κατω. Ζαντολαστιχα>αναρτηση>φρενα>διαφορικα αξονες κτλ>μηχανικα (συμπιεστες αεροφιλτρα κτλ)

Υστερα απο αυτα που σας ειπα σας ρωτω φιλτατοι: Ποια ειναι τα καταληλα μοντελα (φθηνα και χαμηλη συντηρηση) για να μπορεσω επιτελους να εχω το δικο μου αυτοκινητο και ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να του δειξω την αγαπη μου? (αναβαθμισεις, κοσμιτικα κτλ).

ευχαριστω για τον χρονο σας Smile

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Milkshake στις Τετ Ιούν 22, 2016 5:46 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 08, 2016 10:57 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
REDRS

Τόπος: Πειραιάς & όπου έχει θάλασσα

Εγώ θα κοιτούσα κάποιο μικρό σπορ.Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι ένα starlet gt η glanza.Φθηνο σε αγορά και πάγια συντήρηση -τέλη,ασφάλεια κλπ-
106 rallye, χιλιοτρακοσαρι η και μεταγενεστερο ανάλογα το budget σου..
Punto gt, αν βρεις κάτι αξιόλογο από μερακλη ιδιοκτήτη..
Επιλογές έχεις,το θέμα είναι τι ζητάς ακριβώς..

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 21, 2016 6:14 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
Spyrosgtx3071r

Φίλε εγώ στην θέση σου θα ξεκινούσα να μαζεύα καποια χρήματα να αγοράσω κάτι αξιόλογο και να έχει καποιες αναβαθμίσεις, για να μην χρειαστεί να ρίξεις λεφτά και εκεί με το που το αγοράσεις. Δυστυχώς φθηνό αμάξι σημαίνει και αμάξι που έχει πολλά προβλήματα ακριβά να φτιαχτούν , και για αυτό το ξεφορτώνεται και αυτός που το πουλάει γιατί στο 99% των περιπτώσεων δεν θέλει η δεν έχει τα χρήματα για να το φτιάξει και να το κρατήσει, υπάρχουν και καποιες ελάχιστες εξαιρέσεις που καποιος το πουλάει λόγω ανάγκης όμως αυτές είναι σπάνιες πλέον να τις βρείς. Θέλει καλό ψάξιμο , υπομονή και ένα ποσό της τάξης 2 - 3 χιλιάδες περίπου για να βρείς κάτι καλό, υπάρχουν το Ibiza MK3, MK4 20VT η fr, Skoda Fabia RS 1.4 δεν είναι με τούρμπο το Fabia όμως είναι πολύ καλό αμάξι και μπορεί να ταιριάζει στο στύλ που θές και έχει μερικές βελτιώσεις απο το εργοστάσιο. Τα starlet gt, glanza είναι πιο παλαιάς σχολής , αξιόπιστα , αλλά και με αρκετά χιλιόμετρα και ταλαιπωρημένα αφού είναι στην αγορά πολλά χρόνια τώρα.

Επίσης με 2-3 χιλιάρικα βρίσκεις VW Golf MK3 GTI 150 άλογα που έβγαινε που είναι ιδανικό και θα το ευχαριστηθείς χωρίς να προβληματιστείς για τα έξοδα συντήρησης του τοσο(1800 κυβικα είναι 300 ευρώ σήμα) , και σίγουρα θα έχει κάτι πάνω απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη σαν βελτίωση(εξάτμιση,πρόγραμμα) οπότε θα είναι ακόμα πιο πολλά άλογα. Ολα αυτά τα αμάξια θέλουν πολύ έλεγχο πριν το αγοράσεις σε συνεργείο που να ασχολείται με αυτά τα αμάξια να δείς αν έχει πρόβληματα , για να αποφύγεις το να δώσεις μετά πολλά χρήματα για να το φτιάξεις και να το κάνεις σωστό αμάξι.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Re: Παμε στα βαθια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 22, 2016 6:54 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΦΥΛΑΚΤΟΣ

Τόπος: BΟΡΕΙΑ EYBOIA

Milkshake έγραψε:

Ομως ειμαι ταπι και το καλυτερο που μπορω να βρω ειναι κανα μηνιατικο με κανα τρακο-τετρακο. Πες ρε παιδι μου χαλαλι τα λεφτα για το αμαξι τα παιρνω απο την εικογενεια. Επισης ειμαι τερμα μηχανολαγνος και το εργοστασιακο δεν μου πολυκαθεται καλα.

Η πειρα αποκταται με κοπο & χρημα,για να μαθεις θα πρεπει να παθεις που λενε.

Θα ριξεις πολλα λεφτα σιγα-σιγα μα να ξερεις δεν προκειται σχεδον ποτε να τα παρεις πισω (εννοω αν πας να το πουλησεις).

Ξεκινα με ενα απλο μοντελο & με την πειρα θα μπορεσεις αργοτερα να παρεις ενα καλυτερο & να το κανεις super απο καθε πλευρα (ιπποδυναμη,αναρτηση,φρενα,εμφανιση κλπ).

Τη σημερον υπαρχουν καλα αμαξια που τα ειχαν γυναικες,μπορει απο συμπλεκτη να πασχουν συν γρατζουνιες αλλα δεν θα ειναι κατα πασα πιθανοτητα ταλαιπωρημενα σε αλλους τομεις.

Με μπολικο ψαξιμο & ακομα καλυτερα εαν ειναι γνωστη σου θα παρεις ενα να το χρησιμοποιησεις σαν καλη "βαση" για ξεκινημα στις βελτιωσεις.

Καλη επιτυχια !!!

Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες  
Σελίδα 1 από 1  

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα