Αρχική σελίδα -> Τεχνικά θέματα - Απορίες -> Το Seat Leon μπάζει νερά Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας 
Το Seat Leon μπάζει νερά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 21, 2005 4:47 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
aNemOS

Τόπος: ΣΚΥΡΟΣ

Πριν παρω το αμαξι (ολοκαινουριο πριν 8 μηνες απο την Σεατ Χαλκιδας) ειχα διαβασει διαφορα για τις βλαβες που βγαζουν τα Σεατ.
Ειχα δει και αυτο:
http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=44216

Οταν το αγορασα, το εβαλα στην αυλη μου και του εριχνα νερο με την μανικα για κανενα τεταρτο χωρις να βρω νερα μεσα στον θαλαμο επιβατων.
Εκτοτε εχουν περασει 8 μηνες και "ολα καλα ολα ωραια".

Εχθες βραδυ μπαινω μεσα και οπως παω να πιασω απο το πατωμα το κουτι με τα χαρτομανηλα αυτοκινητου βλεπω οτι ειναι μουσκεμα. Αμεσως πηγε το μυαλο μου στο εν λογω λινκ.
Σημερα (αν και αρρωστος) το κοιταξα λιγο in first person και τραβηξα αυτες τις φωτογραφιες:
http://public.fotki.com/anemos/water_in_my_car/

Θελω να πιστευω οτι φταιει το οτι το αμαξι ηταν παρκαρισμενο με κατηφορικη κλιση προς τα πισω και οχι οριζοντιο ή με κλιση προς τα εμπρος. Και το λεω αυτο γιατι τοσο καιρο που το παρκαρω και βρεχει δεν ειχα προβλημα. Αλλα και παλι αυτο δεν ειναι δικαιολογια, για να μπαζει νερα ενα αμαξι 10 εκατομμυριων. new_mad

Πηρα στην αντιπροσωπεια Χαλκιδας και το πρωτο που μου ειπαν ηταν:
"Αν σου εχει αλλαξει φιλτρο αερα καποια αλλη αντιπροσωπεια να πας σε αυτον που σου το χαλασε" (μπραβο στα παιδια)
Οταν τους ειπα πολλες φορες οτι δεν εχω βαλει χερι στο αμαξι (μονο τρεις αποκλειστικοι αντιπροσωποι και ενας εξατμισας) μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα αν δεν το παω στην Χαλκιδα.
Εκει το πατωμα θα λυθει, θα βγει ο "κετσες" και η μοκετα να στεγνωσουν (εγω προσπαθουσα με σφουγκαρια, πετσετες και το καλοριφερ) και θα το παρω (αν ειμαι τυχερος) σε 4 μερες ( ! ! ! )

Πηρα και στην εταιρια (Multifin) μεσω της οποιας το εχω παρει με δανειο απο την Τραπεζα Πειραιως και ρωτησα τι χρειαζεται για να σταματησω να το πληρωνω και να το επιστρεψω ή για να μου το αλλαξουν με αλλο καινουριο (να κοψουν τον λαιμο τους) αν δεν φτιαχτει το προβλημα.

Any help ?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 21, 2005 5:41 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
kaizen

Τόπος: SKG-EMA-DUS-ARN-DUB

aneme mipws exeis valei/vgalei/allaksei tipota fanaria?exeis valei kamia extra keraia px gia cb h kinhto?

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 21, 2005 6:15 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
aNemOS

Οχι ρε παιδια.
Ουτε το φιλτρο γυρης εχω αλλαξει (που με ρωτανε συνεχεια).
Η κεραια που εχω βαλει γαι την τηλεοραση ειναι κολημενη στο εσωτερικο του παρμπριζ. Δεν εχει βγει καλωδιο εκτος θαλαμου για το ηχοσυστημα (πλην του ρευματος του ενισχυτη που ειναι ομως απο την πλευρα του οδηγου).

Στα φαναρια δεν εχω πειραξει τιποτα αν και στο αριστερο (οδηγου) εχω δει υγρασια.

Σκεφτομαι να βαλω μεσα κανενα βατραχακι ή χρυσοψαρο.
Τι λετε;

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 21, 2005 6:27 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
s5zax

toso oraio amaksi kai na ginetai loutsa re gamoto. psaraki min valeis pethainoun grigora(ek peiras to leo)!!!eixa dei sto autocar ena gramma me leon 1.6 pou eperne nera kai zitouse allagi oximatos alla den..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 21, 2005 6:42 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
Morpheus
Moderator

Τόπος: dreams

Όντως για αλαγή οχήματος ξέχνα το (εκτός αν παίζει Κούγιας).
Υπομονή και κουράγιο, σε καταλαβαίνω απόλυτα (απο 1ο χέρι banghead )

Το γαμώτο είναι ότι ακόμη και αν φτιαχτεί, σου μένει μετά η πικρή γεύση απο την ξενέρα που έφαγες, με ότι συνεπάγεται αυτό (προσωπικά το ξεφορτώθηκα). Confused

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 21, 2005 7:00 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
aNemOS

Mορφέα, δεν ειναι θεμα ξενερας.
Ειναι θεμα ψυχικης υγειας και κοστους σε ψυχιατρους.
Την τριτη μερα που ειχα το αμαξι μου το χεσ@νε μεσα πουλια ολοκληρο, μεχρι και την οροφη (τι ειχαν φαει τα γ@μημενα; )

Με ενοχλει ομως ενα αμαξι που μου εχει κοστισει σε 8 μηνες 33.000 ευρω περιπου (προγραμματα, βαλβιδες, εξατμισεις, car cinema) και που εχει προδιαγραφες για παραπανω αλογα (και λεφτα) να θελω να το καψω για να εισπραξω την ασφαλεια.... πουλησω ή να σταματησω να το πληρωνω ή να το πεταξω ή να το κανω ενυδρίο....

Συμφωνα με το ιντερνετ και τα Golf το ιδιο παθαινουν.
Ξερει κανεις αν εχουν και τα S3 το ιδιο προβλημα;

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 21, 2005 7:37 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
luke_execute

Τόπος: AΘΗΝΑ - Ν.ΠΕΝΤΕΛΗ

Στο δικό μου δεν έχω παρατηρήσει κάτι τόσο καιρό. Για πές τι δοκιμές μπορώ να κάνω?

Στο θέμα αλλαγής αυτοκινήτου τώρα , του πατέρα μου του είχαν αλλάξει ολόκληρο το αυτοκίνητο λόγω κάποιου μικροπροβλήματος στην οροφή , αλλά αυτό έγινε όταν έφτασε να στείλει γράμμα στον διευθυντή της ΤΟΥΟΤΑ στην Ιαπωνία. Μόνο τότε του το άλλαξαν αμέσως.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 21, 2005 8:41 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
aadreas

Τόπος: SANTA

τσεκαρε τους νεροχυτες πρωτα μπροστα να δεις αν ειναι ενταξει συνηθως βουλωνουν απο πευκοβελονες ,φυλλα και αλλα αν παρκαρουμε κατω απο δενδρα .αν βουλωσουν το νερο ανεβενει και μπαινει απο το φιλτρο καμπινας και μετα τρεχει στο πατωμα , ειναι συνηθες σε VW
τσεκαρε επι τη ευκαιρια και ολα τα drain holes στις πορτες αν ειναι καθαρες Idea good luck GTC fun

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 21, 2005 9:14 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
Johnaras

http://www.gtc.gr/forum/viewtopic.php?t=7141

Θοδωρος έγραψε:
Για πραγματα σοβαρα, αν εχουμε να παρουμε το καλο, το παιρνουμε. Αλλοιως μενουμε στο παλιο, που ειναι τουλαχιστον αξιοπιστο.
Η υπομονη, κανει καλο συνηθως.

AnemOs απαντησε:
Ρε συ Θοδωρη,
αφου ξερεις ακραδαντα οτι εχεις δικιο, τι συνεχιζεις;
Δεν μπορεις να πεισεις καποιον που δεν θελει να πιστεψει.

(Μην αρχισουμε flame. Ο θοδωρης εχει δικιο και το ξερετε ολοι...)

Αν και δεν πρεπει!!!Δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος!!!Αλλα ουτε μου αρεσε οταν μου το καναν και σε μενα.....

Η αποψη του θοδωρη ηταν οτι επρεπε να μην παρουμε το κινεζικο και να παρουμε το hella....Πολυ σωστη η αποψη του, την ενεκρινες και καλα εκανες!!!!
Ετσι λοιπον και εγω ειμαι της αποψης:
Για πραγματα σοβαρα, αν εχουμε να παρουμε το καλο, το παιρνουμε. Αλλοιως μενουμε στο παλιο, που ειναι τουλαχιστον αξιοπιστο.
Η υπομονη, κανει καλο συνηθως. Κοινως επρεπε να παρεις ενα audi για να ειναι αξιοπιστο και φυσικα να μην γινετε ενυδρειο!!!!

Τελος παντων, ευχομαι ολοψυχα να βρεις ακρη, να ηρεμησεις γιατι η υγεια μας αξιζει παραπανω και να μην τους αφησεις σε υσηχια, ξεκινας απο χαμηλα απειλωντας και φτανεις μεχρι και τον μπους αν ειναι αναγκη!!!!Ετσι κι'αλλιως προβλημα να εκφερεις την αποψη σου με επιχειρηματα δεν εχεις!Αμα θες μπορω να σε δωσω και το κιν. του ζωτου (μελος μας) που εχει αντιπροσωπεια μηπως μπορει να σε δωσει καμια συμβουλη....Παιζει να ειναι και αυτο που σε ειπε ο ααντρεας!
Καλη συνεχεια

Φιλικα παντα

A6 POWER 1.8 TQ

http://www.obperformance.com/ coming soon .....
Keep distance .... XYZ stopers
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 21, 2005 10:03 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
rogerius

Τόπος: BrAHAMES

aadreas έγραψε:
τσεκαρε τους νεροχυτες πρωτα μπροστα να δεις αν ειναι ενταξει συνηθως βουλωνουν απο πευκοβελονες ,φυλλα και αλλα αν παρκαρουμε κατω απο δενδρα .αν βουλωσουν το νερο ανεβενει και μπαινει απο το φιλτρο καμπινας και μετα τρεχει στο πατωμα , ειναι συνηθες σε VW
τσεκαρε επι τη ευκαιρια και ολα τα drain holes στις πορτες αν ειναι καθαρες Idea good luck GTC fun

avto exo na po kai ego alla me prolave o Andreas GTC fun oloi oi water drains na ksevoulothoun!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 22, 2005 9:57 am Απάντηση με Συμπερίληψη
mixoulas

Τόπος: ΓΛΥΦΑΔΑ

Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα με νερό. Τις προάλλες μάλιστα που έριχνε παπάδες το έβγαλα έξω από το γκαράζ για να πλυθεί λίγο.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 22, 2005 12:06 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
Golf 2 for ever

Τόπος: Αγία Παρασκευή, Αθήνα (καταγωγή Άρτα)

mixoulas έγραψε:
Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα με νερό. Τις προάλλες μάλιστα που έριχνε παπάδες το έβγαλα έξω από το γκαράζ για να πλυθεί λίγο.

Γιατί το αφήνεις άπλητο;;;

http://www.vwgolf-club.gr/

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 22, 2005 12:13 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
mixoulas

Τόπος: ΓΛΥΦΑΔΑ

Γιώργος Σύρρος έγραψε:
mixoulas έγραψε:

Γιατί το αφήνεις άπλητο;;;

Οχι. Το πλένω 2-3 φορές το χρόνο. Laughing

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 22, 2005 4:34 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
face_

Τόπος: Βόλος

γιώργο και όπως λέει το ανέκδοτο, άσε μια γάτα μέσα, αν την βρείς την επόμενη μέρα και δεν 'eχει δραπετεύσει είσααι οκ... Laughing Laughing

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 22, 2005 8:17 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
aNemOS

Σημερα πηρα το πλοιο στις 8 το πρωι και στις 10 ημουν Κυμη.
Στις 11:10 ήμουν Χαλκιδα προσπερνωντας μεχρι και ΤΤ (που δεν ασχοληθηκε με εναν τρελο που κανει προσπερασεις σε κατηφορικη κλειστη και δουλευεις το ABS μαζι με το ESP συνεχεια).
Με κοιτουσαν ολοι που ημουν τσατνισμενος.

- Ρωταει ενας πελατης: Τι εχεις φιλε;
- Σου αρεσει; του απανταω,
- Ναι, μου λεει
- Στο χαριζω, του λεω, παρε τα κλειδια.
Εμεινε κοκαλο...
- Τι εχει ρε φιλε; ρωταει
- 1800 αλογα, car cinema, τηλεοραση, ενισχυτες, ρεβο, full εξατμιση, Ν75J, 4μπαρο και ΠΙΣΙΝΑ, του λεω.
- Τιιιιι; Μπαζει νερα; ρωταει.
- Ναι μωρε, λιγα, μονο 3-4 κουβαδες εβγαλα εγω με σφουγκαρα και πετσετες, του λεω.
- Απο που; μου λεει
Αφου του δειχνω το σημειο και τις εκτυπωσεις που εχω κανει απο το Βορτεξ (μεγαλη εγκυκλοπαιδια...) μου λεει:
- Πως κανεις ετσι; Θα σου το φτιαξουν οι μαστοροι.
- Το θεμα φιλε μου ειναι οτι το αμαξι ειναι ολοκαινουριο με 11.000 χλμ και μου εχει κοστισε σε 8 μηνες που το εχω 33.030 ευρω, του λεω.
- Τι ειναι τα 30 ευρω; με ρωταει.
- Κουβας και σφουγκαριστρα, του λεω.

Για να μην συνεχιζω με διαλογους, μαζευτηκαν 5-6 πελατες και λεγανε ολοι οτι τελικα αν θες group VAG παιρνεις Golf ή Audi και οχι Σκοντα και Σεατ. Καταληξαμε περιτρανα στο ρητο που λεει:
Οτι πληρωσεις παιρνεις (και μαλιστα λιγοτερα και οχι περισσοτερα που λεει η διαφημιση της Σεατ)

Το conclusion ειναι οτι αφησα εκει το αμαξι και συνενοηθηκαμε να το φτιαξουν χωρις να δωσω δραχμη.
Κατι ακουσα για αμμοστοκο, αμμοτσιμεντο, αμμοχαλυκο... (ρε π0υστη μου, οικοδομη θα χτισουν; )

Εχω μιλησει και με το νομικο τμημα της Multifin (εταιρια που μου εβγαλε το δανειο για το αμαξι), ωστε αν συνεχιστουν τα ιδια να σταματησω να το πληρωνω και να παρω την εγγυηση του δανειου ή αλλο αμαξι...

Το Seat Leon μπάζει νερά
Αρχική σελίδα -> Τεχνικά θέματα - Απορίες
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες  
Σελίδα 1 από 4  
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα