Αρχική σελίδα -> Τεχνικά θέματα - Απορίες -> ΛΑΔΙΩΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ... Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 37, 38, 39  Επόμενο
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας 
ΛΑΔΙΩΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 19, 2003 2:42 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
sylvester
Site Admin

Τόπος: looney tune town

Για δείτε τι απαντά η MOTUL σε ερωτήσεις μέσα απο το forum του site της...

QUESTION:

published on : 03/05/03 by Paul Robinson
Email : psrob@btopenworld.com

300V for Remapped LeonCupra R
Hi, I have a remapped Seat LCR (1.8 Turbo, same as Audi S3/TT) running quite high boost of 1.4 bar. Would the 300V range be more suitable or 8100 as recommended for these cars? Also how often would you recommend changing oil (manufacturer every 10K miles) and is 300V suitable for long term protection of my engine? Many thanks.

ANSWER:

published on : 15/05/03 by Motul
Email : info@motul.fr

answer
1.4 bar in the intake ! If you are talking in relative pressure this is far too much, your engine will break down shortly. For the lubricant, we would recommend 8100 E-tech 0W-40 and change the oil as often as you can : you will not be able to reach the 10000km drain interval.

ANSWER2:

published on : 20/05/03 by Paul Robinson
Email : psrob@btopenworld.com

300V for Remapped LeonCupra R( reply)
Thanks for the reply but don't worry, my car is professionally tuned by Revotechnik. 1.4 bar is within safe limits of K04 turbo and well within limits of engine( turbo rated to 1.55 bar.)! Same pressure used by all tuners such as MTM, APR and Superchips. My car is well respected, and doesn't drive hard too often. I always do plenty of motorway miles. Do I still need a oil change before 10,000 miles? Thanks

#############################################################################################################
QUESTION:

published on : 02/07/03 by Alejandro
Email : sama1@hotmail.com

VAG Group Tuning
Hello, I'm interested on knowing what would be the standard Motul to recommend to my clients that are modifying their VAG Automobiles, all of the ones I work with are 1.8T engines from 1999 to present, most of them are normal traffic situations.

ANSWER:

published on : 26/06/03 by Motul

answer
For your car, we would recommend Motul 8100 X-cess 5W-40.

##############################################################################################################
QUESTION:

published on : 28/06/03 by Chris Kolovos (A418TQ wrote: CKA4 is that U ?)
Email : christos@beta-cae.gr

Which oil for new AUDI A4 1.8 Turbo (190 PS) ?
Hello. I have an A4 Turbo Quattro with the 190 ps engine. Audi recommends oils with VW 503.00 specification (HTHS <3.0) while on the TT engine the recommendation is for VW 503.01 (HTHS >3.5). Question : Can i use in my engine the MOTUL 8100 Ester E-Tech 0W-40 (VW 503.01) or i am going to have troubles ?? Why AUDI recommends an oil with so lowered HTHS ??. Is fuel consumption their main reason ??. If i use the above mentioned oil (E-Tech 0W-40) will the indications of the on board service computer work correctly (although i do not care much. I am chanching the oil when the computer says that i have 10.000 Km left on oil life) Please give me an answer. Chris Kolovos.

ANSWER:

published on : 01/07/03 by Motul

answer
The best is always to follow the car manufacturer oil recommendation : for your car, we would recommend Motul Specific 506.01-506.00-503.00. As you mentioned car maker are using low viscosity oils to reach the fuel economy performance and emission regulation. We would not recommend Motul 8100 E-tech 0W-40 because it doesn't meet the VW503.00 standard and the car waranty would be cancelled.

################################################################################################################
QUESTION:

published on : 30/01/03 by MARIOS TOPALIDIS
Email : mtopalidis@hotmail.com

Motul Engine Oil for Fiat Punto GT
Hello! I would like you to help me choose the most suitable MOTUL engine oil for my car. I own a Fiat Punto GT (Turbocharged)model 1/1997. Up so far I used synthetic oil 10W/60. The engine has 132.000Km and I would like to use Motul 300v 10W/40 from now on. Is it the proper one for my car? Should I use 15W/50 or even 15W/60 instead of 10W/40? I have though to state, that I live in a city in Greece (Thessaloniki)where the average temperature is from -15 up to +45 degrees Celsium. Also, i don't care about how expensive will the oil be! How often(in Km) should I change the engine oil you will recommend me? Thank you in advance for your help.

ANSWER:
published on : 31/03/03 by info@motul.fr

Answer
300 V 10W-40 is a good choice, and according to type of use, I would recommend to drain every 5000 To 7500 kms

###############################################################################################################
QUESTION:

published on : 29/01/03 by Mikko
Email : mali75mi@hotmail.com

Seat Leon Cupra R 2003 & 300V 5W-40
Hi! I'd need to verify if Motul 300V 5W-40 Motorsport is okay for the Seat Leon Cupra R, it's equipped with the same Audi S3 210bhp engine.

ANSWER:

published on : 31/03/03 by info@motul.fr

Answer
For racing perfect. For " classical" use 8100 E-TECH 0W-40 approved by Audi on such powerfull engines

Μάθανε ότι μ@μιωμ@στε, πλακώσανε και οι γύφτοι !
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 19, 2003 2:57 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
TAZ

Τόπος: ΤΑΖΜΑΝΙΑ

Παιδιά προτείνω όσοι γνωρίζουν να παραθέσουν μάρκες λιπαντικών με τα πλήρη τεχνικά στοιχεία (και καλυπτώμενες προδιαγραφές) για διευκόλυνση των υπολοίπων.

Επιπλέων κόστος λίτρου (στο περίπου).

ΠΧ για τους Vagέλες (1.8Τ) ποιά λαδια στην αγορά καλύπτουν την VW503.00?

Εγώ πχ θα ήθελα να αλλάζω πιό συχνά λάδια αλλά 20 Ε το λίτρο είναι πολλά. Shocked

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 19, 2003 3:17 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
Sotos_Leon20VT

Τόπος: Αθηνα

Κωστη,

βλεπω οτι η Motul προτιμα ο καταναλωτης να χρησιμοποιει το 8100 E-tech σε νορμαλ με γρηγορη οδηγηση και το 300V σε Racing καταστασεις. Κοιταξτε ομως που ειναι σωστα εφαρμοσιμη η χρησιμοποιηση αυτης της σηρας λιπαντικων συμφωνα με την Motul στο site της :

Motul 300V

Lubricants for 4-stroke high-performance engines
Exceed API SH/CF and CCMC G-4/PD-2 or (*) G-5/PD-2 standards

300 V POWER RACING 5W30
300 V POWER 5W40
300 V CHRONO 10W40
300 V COMPETITION 15W50
300 V LE MANS 15W60
100% SYNTHETIC

APPLICATIONS
The goal of racing is to optimize the performance of a given machine for a specific race.
Hence, a single lubricant alone cannot possibly achieve top performance for every engine type in every event. MOTUL MOTORSPORT, thanks to its line-up of four different products, shall match every combination of motors and races. Suit engines of any displacement, whether of recent or past technology (Historic racing car type), multivalve, turbocharged or atmospheric, carburettors as well as fuel-injection, using leaded or unleaded gas, diesel-oil or liquefied gas, and catalytic exhausts.
For the most demanding uses of engines and lubricants :
- car racing
- sporty motoring
- long motorway journeys
- trips too short for a proper warm-up
- heavy hauls (trailers or caravans)
- city use (fuel washout during protracted idle, high running temperature for lack of engine cooling).

Μηπως χαρακτηριζει τα περισσοτερα αυτοκινητα στο GTC ? GTC fun

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 19, 2003 3:23 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
georgex

Τόπος: Αθήνα

"Εγω παντως επειδη δεν ειμαι πλουσιος (γαμωτο, παλι εχασα το joker!! ) θα τα αλλαζω καθε 7500 χιλ. γιατι καταπονω και την ΚΚΚ στο 1.4 bar"

βρε Σώτο, επειδή και εγώ δεν είμαι πλούσιος, γι' αυτό θα τα αλλάζω όποτε μου βγάζει ένδειξη για αλλαγή.

ΟΚ συμφωνώ για την πρόληψη, όμως έχουμε να κάνουμε με μηχανικά εξαρτήματα, η φθορές μπορούν να μετρηθούν. Δεν είναι η περίπτωση που θέλουμε να δούμε αν είμαστε άρρωστοι και δεν το έχουμε καταλάβει.
Κάποιος-κάπου ξέρει τι φθορά έχει ο 1.8Τ όταν αλλάζεις κάθε 7.500 και όταν αλλάζεις όταν σου βγάζει ένδειξη. Αν στην 2η περίπτωση η παραπάνω φθορά είναι αμελητέα, γιατί το παραπάνω κόστος?

Χρήσιμo το forum απο Motul...

Skoda Octavia 4x4 Combi
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger ICQ Αριθμός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 19, 2003 3:50 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
georgex

2 από τα λάδια που πληρούν το VW503.00:

Valvoline SynPower XL http://www.valvoline-technology.com/data/valv/prodinfo.nsf/07b8a883c524a03685256b140058985d/85256ae300727d2b8525692800460978?OpenDocument

Motul SPECIFIC 506.01-506.00-503.00 0W30 http://www.motul.com/redirectuk.asp?N=1.06.02.17

στην σελίδα της motul διαβάζω:
RECOMMENDATION
Drain interval : according to manufacturers’ recommendations and tune to your own use.

Skoda Octavia 4x4 Combi
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger ICQ Αριθμός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 19, 2003 3:55 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
AbS

Εσείς που "ψάχνεστε" με τα λάδια: Κοιτάξτε τί λάδια κάνουν για τα οχήματά μας και από την Shell. Εάν σας ενδιαφέρει έχω τον αδελφό της γυναίκας του αδελφού μου ( πως λέγεται αυτός στο συγγενολόι; ) o οποίος είναι στέλεχος στη Shell και μπορεί (απ'ότι μου είχε πει) να μου φέρει κούτα με λάδια σε χονδρική τιμή ... μήπως μας συμφέρει αυτό, αρκεί να συμφωνήσουμε σε κάποιο συγκεκριμένο λαδάκι και να μοιραστούμε τις κούτες ... Wink

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 19, 2003 4:45 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
cka4

Τόπος: Θεσσαλονίκη

Sotos_Leon20VT
Ο λόγος που η Motul συνιστά το 8100 αντί το 300V είναι πάρα πολύ απλός. Το 300V έχει εξαιρετικά χαρακτηριστικά αντίστασης στη φθορά όπως και στη δημιουργία λάσπης (sludge) ΑΛΛΑ προορίζεται κυρίως για αγωνιστική χρήση. Πράγμα που σημαίνει πώς δεν έχει το κοκταίηλ των αντιοξειδωτικών που χρειάζεται σε κάθε κινητήρα που θα έχει τα ίδια λάδια γιά μεγάλο χρονικό διάστημα.

SKUDRS
503.00 βγάζουν πλέον πολές εταιρίες λιπαντικών όπως SHELL, BP, MOTUL, CASTROL,MOBIL1, ARAL, ..... Το κόστος σε κάθε περίπτωση δεν θα πέφτει κάτω απο 15 Euro γιατί το λάδι αυτό είναι "specific" μόνο για VAG νεώτερα από το 2000.

Σε αντίθεση υπάρχουν ακόμα πιο πολλά λάδια που καλύπτουν την 503.01 είναι όμως φθηνότερα γιατί ταυτόχρονα καλύπτουν και προδιαγραφές API (τουλάχιστο SJ), ACEA Α3/Β3 (ή και Β4), VW 502/505, BMW longlife-01, Mercedes 229.3 (ή και 229.5), άρα έχουν πολύ μεγαλύτερο καταναλωτικό group. Το κόστος σε αυτή την περίπτωση είναι περίπου 10 Euro.

Πρίν από μερικούς μήνες προσπαθούσα να βρώ τις διαφορές ανάμεσα στην 503.00 και 503.01. Έστειλα λοιπόν e-mail σε όλες τις μεγάλες εταιρίες λιπαντικών γράφοντας τους (πάνω κάτω) πως έχω ένα αυτοκίνητο του ομίλου VAG με αρκετά μεγάλη ειδική ισχύ και ρωτούσα εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω λιπαντικά 503.01 αντί για 503.00. Έγραφα μάλιστα πως δεν με ενδιαφέρει η διάρκεια ζωής του λιπαντικού (Η περιέργειά μου ήταν ποιές ήταν οι διαφορές 503.01 και 503.00 αλλά κανένας δεν απαντούσε ευθέως, άρα έπρεπε να το ρωτήσω πλάγια). Οι απαντήσεις που πήρα (από όσους απάντησαν) ήταν αντικρουόμενες. Σε δημόσιες απαντήσεις μου έλεγαν πως πρέπει να χρησιμοποιήσω 503.00 γιατί αυτή είναι η απαίτηση του κατασκευαστή (συμφωνα με αυτά που τους έγραψα) και ταυτόχρονα εξοικονομεί κάυσιμο και δεν καταργεί την εγγύηση του κατασκευαστή. Σε προσωπική απάντηση (από άλλο κατασκευαστή λιπαντικών) μου έγραψαν πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω και τα 503.01 (με τη μεγαλύτερη αντοχή λιπαντικού φίλμ σε μεγάλη πίεση και θερμοκρασία) και μάλιστα το συνιστούσαν. Έχω κρατήσει τα e-mail για όποιον ενδιαφέρεται. Ψάχνοντας λοιπόν στο δίκτυο βρήκα πως αρχικά η VW είχε δώσει σαν οδηγία πώς όλα τα αυτοκίνητα που ήταν σε longlife service έπρεπε να χρησιμοποιούν 503.00 με εξαίρεση όλα τα μοτέρ με ειδική ισχύ > 100 ps/lt και τους W8 που χρησιμοποιούσαν 503.01. Στα manual της AUDI είδα πώς και το V6 3.0 θέλει 503.01. Η κατάσταση έμπλεξε ακόμα περισότερο στο δεύτερο manual της AUDI που έγραφε γενικα : "λάδια προδιαγραφών longlife VW503.00 - 503.01". Όλα αυτά εάν κάποιος ήθελε να έχει το όφελος του longlife (λιγότερες επισκέψεις στην αντιπροσωπεία), διαφορετικά συνιστά λάδια 502.00 (που και αυτά έχουν το ίδio HT/HS με τα 503.01 αλλά όταν δημοσιεύτηκε αυτή η προδιαγραφή δεν υπήρχε το longlife), αλλάζοντας τα διαστήματα του service σε σταθερά ανά 15000 Km. Ακόμα χειρότερα για μένα : στο δικό μου Manual έλεγε πώς το δικό μου αυτοκίνητο (με ειδική ισχύ 106ps/lt) ήθελε 503.00 και το V6 3.0 ήθελε 503.01 ενώ σε manual φίλου με Α4 Turbo (163 ps) έγραφε για το V6 503.00 και τιποτα για το δικό μου !!!. Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα πως η 503.00 είχε σαν απαίτηση την Οικονομία καυσίμου σε ποσοστό μεγαλύτερο από την 503.01.

Αυτό που έκανα εγώ είναι το εξής για να μην έχω και προβλήματα με την αντιπροσωπία (ελέω εγγύησης και λόγω του ότι το αυτοκίνητο είναι 5 μηνών- ήδη 15000Km): Ο υπολογιστής μου έβγαλε πως η πρώτη αλλαγή θα έπρεπε να γίνει περίπου στα 21000Km σύμφωνα με την χρήση. Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τα 503.01 (συγκεκριμένα ARAL supertronic 0W-40, VW502.00,505.00,503.01, API SJ/CF, ACEA A3/B3/B4, BMW longlife, MB 229.3, Porsche, και μου τα φέραν σε κούτα στο γραφείο) και να κάνω αλλαγές στα 15000Km.
Στην αντιπροσωπία όμως μου είπαν πως χρησιμοποιώντας τα 503.01 μπορώ να βασίζομαι στις ενδείξεις του υπολογιστή service γιατί αναφέρoνται σαν προδιαγραφή στο manual !!!!!.

Στα manual της SEAT και της SKODA γίνεται κάποια αναφορά στην 503.01 ??

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 19, 2003 6:59 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
georgex

το 503.01 δεν το αναφέρει στο δικό μου manual

Skoda Octavia 4x4 Combi
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 19, 2003 9:16 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
Passat1.8T
Moderator

Τόπος: Pista

Το δικό μου manual αναφέρει συνιστώμενη χρήση 500.00 ή 502.00 Confused

Και φυσικά επέλεξα να ακολουθήσω αυτό που μου έλεγε το δικό μου μυαλό, και χρησιμοποιώ MOTUL 300V new_thumbsup

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 20, 2003 9:06 am Απάντηση με Συμπερίληψη
Sotos_Leon20VT

Τόπος: Αθηνα

cka4 έγραψε:
Sotos_Leon20VT
Ο λόγος που η Motul συνιστά το 8100 αντί το 300V είναι πάρα πολύ απλός. Το 300V έχει εξαιρετικά χαρακτηριστικά αντίστασης στη φθορά όπως και στη δημιουργία λάσπης (sludge) ΑΛΛΑ προορίζεται κυρίως για αγωνιστική χρήση. Πράγμα που σημαίνει πώς δεν έχει το κοκταίηλ των αντιοξειδωτικών που χρειάζεται σε κάθε κινητήρα που θα έχει τα ίδια λάδια γιά μεγάλο χρονικό διάστημα.

Λες ;

Ισως για αυτο οντως, αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι θα παθει κατι αμαξι με ειδικη ισχυ 125hp/Lt αν χρησιμοποιηται για καθημερινη χρηση.

Φιλοι Vagελακιδες τι λετε, 8100 ή 300V που βαζω τωρα; new_scratch

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 20, 2003 4:51 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
TAZ

Τόπος: ΤΑΖΜΑΝΙΑ

Στο μάνουαλ αναφέρει για 503.00 μόνο.

Τί κόστος έχουν τα Aral ? τα πήρες κούτα?

Αντίστοιχα 503.01 είναι τα?? με κόστος?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 20, 2003 5:35 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
cka4

Τόπος: Θεσσαλονίκη

SKUDRS
Κόστος ARAL 10 Euro/Lt. Μπορείς να τα βρείς και φθηνότερα. Αυτα που πήρα εγώ είναι τα 503.01. Τα πήρα κούτα γιατί προορίζονται για δύο (ίσως και τρία, εαν ενδιαφερθεί και ένας φίλος με ίδιο αυτοκίνητο) αυτοκίνητα που γράφουν πάνω από 25-30000 Km το χρόνο, οπότε δεν θα μείνουν για πολύ. Ένας άλλος λόγος που παράγγειλα λάδια είναι γιατί όταν πήγα στην αντιπροσωπεία (ΕΤΕΑ, Θεσσαλονίκη) ΔΕΝ είχαν 503.01 και μου είπαν να περιμένω μέχρι να φέρουν, συν το ότι δεν αισθάνομαι σιγουριά όταν αγοράζω από βενζινάδικο (οι ιστορίες τρόμου με λιπαντικά made in Greece με έχουν τρομάξει λίγο).

Sotos_Leon20VT
Ζημιά από "άρπαγμα" είναι απίθανο να πάθεις με τα 300V. Το μόνο θέμα που προκύπτει με οποιοδήποτε "racing" λιπαντικό είναι πώς δεν έχει στο ίδιο ποσοστό με ένα άλλο "καθημερινής χρήσης", τα διάφορα πρόσθετα που δίνουν αντοχή στο χρόνο στο λιπαντικό. Πρέπει να γνωρίζεις πως τα παραπροϊόντα της καύσης (blow-by έστω και ελάχιστο) συν την υγρασία που μαζεύεται στο στροφαλοθάλαμο έχουν την τάση να δημιουργούν πολύ διαβρωτικές ενώσεις. Άρα πέρα από την απόλυτη λιπαντική ικανότητα είναι καλό να ρίχνουμε μια ματιά και σε "δευτερούσες λειτουργίες" του λιπαντικού.

Passat1.8T
Το δικό σου το αυτοκίνητο είναι πρίν από το 2000 κατασκευασμένο ?? Εάν ναι δεν ισχύουν οι οδηγίες για longlife στην περίπτωση σου. Είσαι ελεύθερος να διαλέξεις μέσα από τεράστια γκάμα λιπαντικών γιατί κάθε κατασκευαστής έχει και ένα προιόν που καλύπτει την VW 502.00

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 20, 2003 8:10 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
Passat1.8T
Moderator

Τόπος: Pista

cka4 έγραψε:
Passat1.8T
Το δικό σου το αυτοκίνητο είναι πρίν από το 2000 κατασκευασμένο ?? Εάν ναι δεν ισχύουν οι οδηγίες για longlife στην περίπτωση σου. Είσαι ελεύθερος να διαλέξεις μέσα από τεράστια γκάμα λιπαντικών γιατί κάθε κατασκευαστής έχει και ένα προιόν που καλύπτει την VW 502.00

Είναι ΜΥ2000 (Model Year 2000), αγορασμένο 10/1999. Wink
Το γνωρίζω ότι δεν έχω το "μακρύ" Service Prolongation Interval (Long Life Service) και δεν με ενοχλεί καθόλου το γεγονός. Twisted Evil

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 21, 2003 8:42 am Απάντηση με Συμπερίληψη
sylvester
Site Admin

Τόπος: looney tune town

Παράθεση:

και το δικό μου ειναι πριν το 2000 (1998). Αλλα τι ειναι αυτό που κάνει την VAG να ζητά αλλες προδιαγραφές λαδιού πριν-μετά 2000, πέραν των οικολογικών ανησυχιών?
Εχω διαπιστώσει απο τον κατάλογο αντα/κών (ΕΤΚΑ CD) οτι διάφορα "μέταλλα" (πιστόνια, βαλβίδες,κλπ) του κινητήρα εχουν τον ιδιο κωδικό πριν / μετά το 2000.

Μάθανε ότι μ@μιωμ@στε, πλακώσανε και οι γύφτοι !
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 21, 2003 9:51 am Απάντηση με Συμπερίληψη
steve

Τόπος: Lutraki Korinthias

Passat1.8T έγραψε:
Το γνωρίζω ότι δεν έχω το "μακρύ" Service Prolongation Interval (Long Life Service) και δεν με ενοχλεί καθόλου το γεγονός.

Kαι εγω που το εχω, το εχω "γραμμενο".... Cool (αλλωστε με το VAGCOM καθοριζεις εσυ τι σερβις θελεις...) Wink

Oσο για το θεμα γιατι η VAG αλλαζει προδιαγραφες φιλε Κωστα, δεν νομιζω οτι θα σου απαντησει κανενας (ουτε ο cka4 βρηκε ακρη με τοσο ψαξιμο...) Confused
Στα καινουρια ΤΤ για παραδειγμα, ακουσα οτι καταργησαν την Secondary Air Pump (εσυ δεν εχεις τετοιο) η οποια ζεσταινει γρηγορα τον καταλυτη και ριχνει τους ρυπους οταν ειναι κρυα η μηχανη. Γιατι αραγε και πως περναει τις αυστηροτερες νορμες δεν ξερω... new_scratch

Αρχική σελίδα -> Τεχνικά θέματα - Απορίες
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες  
Σελίδα 1 από 39  
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 37, 38, 39  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα