Αρχική σελίδα -> Γενικά θέματα -> ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ? Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας 

ΠΟΣΟΙ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ
ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ
35%
 35%  [ 40 ]
ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ
61%
 61%  [ 70 ]
ΜΕΡΙΚΟΣ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ Π.Χ 5 ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ
3%
 3%  [ 4 ]
Σύνολο Ψήφων : 114

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 07, 2010 8:56 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
REDRS

Τόπος: Πειραιάς & όπου έχει θάλασσα

ΑΝ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΩΡΑ ΣΕ.......

σε 20 λεπτά
η πίεση τον αίματος και οι σφυγμοί πέφτουν στο κανονικό. η θερμοκρασία των άκρων αναβαίνει στο κανονικό.

σε 8 ώρες
τα μονοξείδιο του άνθρακα στο αίμα πέφτει στο κανονικό το οξυγόνο ανεβαίνει στο κανονικό.

σε 24 ώρες
μειώνεται η πιθανότητα καρδιακής προσβολής.

σε 48 ώρες
ενδυναμώνει η όσφρηση και η γεύση.

σε 72 ώρες
η αναπνοή αρχίζει να λειτουργεί ομαλότερα αυξάνεται η χωρητικότητα των πνευμόνων.

από 2 εβδομάδες - 3 μήνες
η κυκλοφορία βελτιώνεται. το περπάτημα γίνεται ευκολότερο η λειτουργία των πνευμόνων αυξάνεται κατά 30%.

από 1-9 μήνες
σταματάει ο βήχας και η κούραση. η αναπνοή διαρκεί περισσότερο. αρχίζει η ανάπλαση του ενδοθηλίου των βρόγχων.

μετά 5 χρόνια
ο θάνατος από καρκίνο του πνεύμονα στο μέσο καπνιστή (1 πακέτο την ημέρα) μειώνεται από 137 ανά 100.000 σε 72 ανά 100.000.

μετά από 10 χρόνια
οι προκαρκινικές κυψέλες αντικαθίστανται οι πιθανότητες άλλων καρκίνων (στόματος, λάρυγγα, οισοφάγου) μειώνονται.

η πρόληψη αποτελεί το μεγαλύτερο όπλο κατά των καρδιαγγειακών παθήσεων, καθώς το 80% αυτών μπορούν να προληφθουν....

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 07, 2010 10:49 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
thodoris20VT

REDRS έγραψε:
ΑΝ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΩΡΑ ΣΕ.......

σε 20 λεπτά
η πίεση τον αίματος και οι σφυγμοί πέφτουν στο κανονικό. η θερμοκρασία των άκρων αναβαίνει στο κανονικό.

σε 8 ώρες
τα μονοξείδιο του άνθρακα στο αίμα πέφτει στο κανονικό το οξυγόνο ανεβαίνει στο κανονικό.

σε 24 ώρες
μειώνεται η πιθανότητα καρδιακής προσβολής.

σε 48 ώρες
ενδυναμώνει η όσφρηση και η γεύση.

σε 72 ώρες
η αναπνοή αρχίζει να λειτουργεί ομαλότερα αυξάνεται η χωρητικότητα των πνευμόνων.

από 2 εβδομάδες - 3 μήνες
η κυκλοφορία βελτιώνεται. το περπάτημα γίνεται ευκολότερο η λειτουργία των πνευμόνων αυξάνεται κατά 30%.

από 1-9 μήνες
σταματάει ο βήχας και η κούραση. η αναπνοή διαρκεί περισσότερο. αρχίζει η ανάπλαση του ενδοθηλίου των βρόγχων.

μετά 5 χρόνια
ο θάνατος από καρκίνο του πνεύμονα στο μέσο καπνιστή (1 πακέτο την ημέρα) μειώνεται από 137 ανά 100.000 σε 72 ανά 100.000.

μετά από 10 χρόνια
οι προκαρκινικές κυψέλες αντικαθίστανται οι πιθανότητες άλλων καρκίνων (στόματος, λάρυγγα, οισοφάγου) μειώνονται.

η πρόληψη αποτελεί το μεγαλύτερο όπλο κατά των καρδιαγγειακών παθήσεων, καθώς το 80% αυτών μπορούν να προληφθουν....

Ποσα χρονια ομως καπνιστης? Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 08, 2010 10:03 am Απάντηση με Συμπερίληψη
REDRS

thodoris20VT έγραψε:

Απ'οτι διαβασα στην αντικαρκινικη,ειναι στατιστικα τα στοιχεια,βασει μεσου καπνιστη..
Δες εδω,ειναι πολυ ενδιαφερουσα σελιδα!
http://nosmokegr.blogspot.com/search/label/%CE%9F%CF%86%CE%AD%CE%BB%CE%B7%20%CE%B1%CF%80%CF%8C%20%CF%84%CE%B7%20%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%20%CF%84%CE%BF%CF%85%20%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 08, 2010 11:05 am Απάντηση με Συμπερίληψη
vassilis 20vt

Δηλωνω φανατικος αντικαπνιστης!!!!!!!!!!! Exclamation Exclamation

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 08, 2010 11:44 am Απάντηση με Συμπερίληψη
thanasis

και μονο με την λεξη τσιγαρο εκνευριζομαι!!!! new_mad new_mad new_mad new_mad new_mad
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Τσιγαρο η υγεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 08, 2010 12:52 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
maikcupra

Τόπος: ΑΘΗΝΑ

Φανατικος αντι-καπνιστης,το χειροτερο μου ειδικα σε εστιατορεια-φαγαδικα που πας να φας και εχεις το καθε πρεζακια,γιατι περι αυτου προκειται,να σε ντουμανιαζει και αμα πεις και τιποτα καταληγεις να πεζεις μπουνιες.Προσωπικα 2 φορες στο τμημα με καπνιστες πουρων!!!!!Θελουν να τους σεβομαστε αλλα αυτοι........το βιολι τους.Σορυ για τα πολλα λογια αλλα δεν το αντεχω με τιποτα και πουθενα.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 08, 2010 1:38 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
thanasis

maikcupra έγραψε:
Φανατικος αντι-καπνιστης,το χειροτερο μου ειδικα σε εστιατορεια-φαγαδικα που πας να φας και εχεις το καθε πρεζακια,γιατι περι αυτου προκειται,να σε ντουμανιαζει και αμα πεις και τιποτα καταληγεις να πεζεις μπουνιες.Προσωπικα 2 φορες στο τμημα με καπνιστες πουρων!!!!!Θελουν να τους σεβομαστε αλλα αυτοι........το βιολι τους.Σορυ για τα πολλα λογια αλλα δεν το αντεχω με τιποτα και πουθενα.

μου αρεσει που θα καταργουσαν το τσιγαρο στους δημοσιους χορους και εαν πας καπου ολοι καπνιζουν!!!! new_mad αυτο δεν ειναι κρατος τελος!!!!ετσι οπως τα λες ειναι φιλε δεν υπαρχει τιποτε ολα ειναι προχειρα!!!!οντως σε φαγαδικα ειναι παρα πολυ εκνευριστικο γιατι οταν τρως ειναι χειροτερο να αναπνεεις και τσιγαρο!!!!ελεος!!!! new_mad new_mad new_mad
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 08, 2010 1:56 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
REDRS

Και εγω δεν το επιασα ποτε.
Ανωφελο ειναι..

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 08, 2010 2:21 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
thodoris20VT

REDRS έγραψε:
thodoris20VT έγραψε:

Απ'οτι διαβασα στην αντικαρκινικη,ειναι στατιστικα τα στοιχεια,βασει μεσου καπνιστη..
Δες εδω,ειναι πολυ ενδιαφερουσα σελιδα!
http://nosmokegr.blogspot.com/search/label/%CE%9F%CF%86%CE%AD%CE%BB%CE%B7%20%CE%B1%CF%80%CF%8C%20%CF%84%CE%B7%20%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%20%CF%84%CE%BF%CF%85%20%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82

To Διαβασα και πραγματικα ειναι ωραιο και καλο ειναι ο κοσμος να μην καπνιζει!
Μιλαω σαν πρωιν καπνιστης αν και μονο 26 χρονων στα 25 μου το εκοψα μαχαιρι απο μονος μου γιατι καταλαβα οτι ειναι καθαρα εγκεφαλικο και μονο ...
Σε συνδιασμο με ασκηση μπορω να πω οτι απλα δεν μπορω ουτε να το μυρισω πλεον και με ενοχλει οταν καπνιζουν οι αλλοι.
Καλο ειναι ο κοσμος να αρχιζει να καταλαβαινει οτι του κανει κακο και να εχει αλλες απολαυσεις..!
Βεβαια ολα τα ωραια κανουν κακο αλλα τουλαχιστων ας αποφευγουμε τα περισσοτερο βλαβερα για την υγεια μας!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 08, 2010 3:00 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
REDRS

Ωραιος!
Πραγματικα μιλαμε για κατι εντελως ανουσιο και βλαβερο.Μακαρι ολοι να προσπαθουσαν να το κοψουν.

Επισης διαβασα οτι μεσα στον 20ο αιωνα το καπνισμα προκαλεσε 100 εκατομυρια θανατους παγκοσμιως.

Γινονται πλουσιες οι καπνοβιομηχανιες και το κρατος "βαραει" τους φορους εκμεταλευομενο την εξαρτηση των ανθρωπων.. και ολα πανε καλα..

Μποικοταζ ρε!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 08, 2010 5:38 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
i2d_group

Τόπος: athens

Αυτο αποτελει παγκοσμιο μετρο κατα του υπερπληθυσμου.. Laughing Laughing
Και εγω πρωην καπνιστης και το εκοψα γιατι πολυ απλα δεν μπορουσα να δεχτω οτι με κουμανταρει μια συνηθεια..
Τωρα κανα πουρακι αρωματικο που και που..
Παρολαυτα, αν και αποτελει μια βλαμμενη συνηθεια, ακομα και τωρα ομολογω οτι στον πρωτο καφε της ημερας και μετα το φαγητο ηταν σκετη απολαυση..ολα τα υπολοιπα ηταν αχρηστα.. Laughing
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 08, 2010 6:38 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
Rl

Τόπος: ΓλυφΤαδα...

Λοιποοοοον κ εγω υπηρξα καπνιστης το κοψα 2 χρονια κ μαλακωδως το ξαναξεκινησα. Πλεον καπνιζω για τα καλα (η κανεις κατι κ το φχαριστιεσαι η μην το κανεις) κ εχω να πω το εξης: οταν δεν καπνιζεις ειναι υπερβολικα ενοχλητικο κ μονο να το μυριζεις (τουλαχιστον για μενα) κ σε πιανουν τα διαολια σου κ κ κ... ΑΛΛΑ οπως εσυ απαιτεις να σε σεβεται ο αλλος ετσι κ ο καπνιστης κ ο ΚΑ8Ε πρεζακιας που 8ελει να καπνιζει οσο μπορει στο καφε, εστιατοριο κτς εχει το δικαιωμα να το κανει. Ειναι υποχρεωση του μαγαζιου να εχει ειδικους χωρους κ οχι του κα8ε πελατη..

Οποτε καλυτερα να τα βαλετε με τα μαγαζια-υπευ8υνους-κρατομπουρδελο κτς..

Ενας καπνιστομηκαπνιστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 08, 2010 7:17 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
sidirofagos

καπνιζα απο τα 15 μου μεχρι τα 27 μανιωδως,ειχα καθε μερα σιγουρα τα 3 πακετα και οταν ημουν νυχτα στη δουλεια ανοιγα και το τεταρτο.μετα αρχισα καπνο για να καπνιζω λιγοτερο...οταν ξεκινησα να το κοψω ηθελα ενα σακουλακι καπνο 50γρ καθημερινα.
ξεκινησα να το κοψω για πλακα ουτε που το ειχα παρει στα σοβαρα,μολις ομως ειδα το ζορι που τραβηξα τις πρωτες μερες πεισμωσα τοσο πολυ με την πουτανα την συνηθεια...αποτελεσμα στα 34 μου ακαπνος εντελως απο τοτε.
αλλα κουραστηκα να τσακωνομαι με καπνιστες που δεν μπορουν να καταλαβουν ορισμενα πραγματα.απλα αλαζω χωρο εγω πλεον.
οσο για τον νομο οι τυποι που τον εφαρμοζουν ειναι το λιγοτερο γελιοι.

οι δε καπνιστες που απλα αδιαφορουν για την υγεια των αλλων και για την προσπαθεια-αγωνα που εχουν κανει ορισμενοι να απαλαγουν απο αυτη τη συνηθεια και τους επιβαλουν με το ζορι να καπνιζουν παθητικα για εμενα ειναι περαν σχολιασμου.
το ενθαρυντικο ειναι οτι δεν ειναι ολοι οι καπνιστες ετσι.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 08, 2010 9:34 pm Απάντηση με Συμπερίληψη
kalamaris

Rl έγραψε:
Ειναι υποχρεωση του μαγαζιου να εχει ειδικους χωρους κ οχι του κα8ε πελατη..

Nαι,αρκει αυτοι οι χωροι να μην χωριζονται απο απλα ενα τοιχακι 2 μετρων(και καλα δεν περναει ο καπνος),οπως επισης και να μην υπαρχει τετοιος ρατσισμος απεναντι στους μη καπνιστες(10 τραπεζια για καπνιστες/2 για μη καπνιστες)...

Ασε σου λεω οταν βγηκε ο νομος αυτος γελαγα,και μετα απο ουτε 2-3 μηνες δικαιωθηκα...Στην Ελλαδα ζουμε,ειναι δυνατον να εφαρμοστει ποτε νομος??

Ετσι κ αλλιως εχω κοψει εδω κ χρονια να πηγαινω σε καφετεριες,club κλπ,οποτε δεν με ενοχλει κ ιδιαιτερα.Στα μαγαζια που πηγαινω για φαγητο το φαινομενο δεν ειναι και τοσο τραγικο οσο στις καφετεριες.

PS:Και εγω απο τα 15-16 μεχρι τα 21 μου ημουνα καπνιστης,σε μια στιγμη κοπηκε μαχαιρι,το τι και πως ειναι αλλη ιστορια...Στα 25 πλεον και οι μονοι καπνοι που βγαζω ειναι απο τα αυτια μου οταν σκεφτομαι τα παλιοCF μου... new_mad new_mad new_mad

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 09, 2010 10:42 am Απάντηση με Συμπερίληψη
TASOS_1.8T
Moderator

Τόπος: Αθήνα-Ηλιούπολη

Δέν ξέρω ποιοί μπορούν να με καταλάβουν αυτή τη στιγμή ....

Αλλά βρίσκομαι στην 8η μέρα χωρίς τσιγάρο.

Πρός το παρόν το πολεμάω μόνος μου,χωρίς βοηθήματα ... ελπίζω να τα καταφέρω.

GOLF V GTI [s]S3 setup 350 PS[/s] Overloaded
Πλέον Μαμμά με πρόγραμμα για 95άρα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ?
Αρχική σελίδα -> Γενικά θέματα
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες  
Σελίδα 4 από 6  
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα